Professionalisering Belgisch vrouwenvoetbal on hold: "Wordt bespaard"

Het elftal van OH Leuven in de UEFA Women's Champions League
Het elftal van OH Leuven in de UEFA Women's Champions League Foto: © BSR Agency

Een flinke klap voor het Belgische vrouwenvoetbal: het plan voor een verdere professionalisering van de teams in de Lotto Super League is voorlopig on hold gezet. Dat meldt Het Nieuwsblad.

In de zomer van 2024 toonden de Belgische profclubs hun ambities. Een strategisch plan vrouwenvoetbal, ‘Believe & Achieve’, ging zijn eerste fase in en moest de clubs helpen de achterstand op landen als Duitsland en Nederland te verminderen. Tussen 2024 en 2030 zouden de licentie-eisen elk jaar een beetje omhoog gaan.

Anderhalf seizoen later zeggen vijf van de acht teams dat ze nog hogere kosten voor hun vrouwenteam moeilijk kunnen veroorloven. "De Belgische vrouwenteams op het hoogste niveau zijn niet financieel zelfbedruipend, waardoor ze helemaal afhankelijk zijn van de goodwill van het mannenteam. Een van die vijf, Westerlo, had intussen al beslist dat het zelfs onder de huidige licentievoorwaarden niet meer in de Super League zou uitkomen", schrijft Het Nieuwsblad.

OH Leuven, RSC Anderlecht en Club YLA zouden juist het liefst nu al strengere licentievoorwaarden willen, om zo het niveau omhoog te halen. "Maar die drie kunnen natuurlijk maar moeilijk op eigen houtje een competitie beginnen. Om een verdere leegloop te voorkomen, was er geen andere optie meer dan de licentievoorwaarden te bevriezen. De volgende stap in de professionalisering wordt dus uitgesteld", zo klinkt het.

Tijdens het EK begon bondsvoorzitter Peter Willems nog over een BeNeLiga. De Nederlandse clubs lijken voorlopig geen oren te hebben naar een competitie samen met de Belgische ploegen. "De aangescherpte licentievoorwaarden die we al invoerden de afgelopen jaren blijven. De volgende verstrenging voeren we minder snel door dan voorzien", bevestigt Lorin Parys, CEO van de Pro League.

"We geven de clubs wat respijt, want je ziet dat hun financiële situatie niet goed is. Het belangrijkste element is dat clubs volgend seizoen nu niet minimaal acht, maar slechts zes speelsters onder contract moeten hebben. Er wordt inderdaad bespaard op de vrouwenteams, maar die besparingen zie je overal terug in de sector. Óók bij de mannen, waar de loonmassa met vijf procent daalde", aldus Parys.

Lees meer:
0 reacties