Hesterine de Reus wijst: "Dan schieten we onszelf in de voet"

Hesterine de Reus
Hesterine de Reus Foto: © BSR Agency

Hesterine de Reus is inmiddels na een lange carrière neergestreken bij Ajax. De zeer ervaren coach begon in 1969 zelf met voetballen. Wedstrijden spelen was destijds reglementair verboden.

"Ze moesten mij uitleggen dat ik overal mocht voetballen met jongens, maar niet op een club. Dat kon niemand uitleggen", blikt De Reus terug in gesprek met Voetbal International. "Ik ging elke week trainen, maar als de uitnodigingen voor een wedstrijd werden uitgedeeld, bleef ik zonder. Ik begreep dat niet. Tot 18 april 1970, ik kreeg een zusje en toen dachten ze: laten we haar een keer mee laten doen als cadeau. In de brief was de standaardaanhef de heer doorgestreept en vervangen door mejuffrouw."

Uiteindelijk zette ze door en werd ze gescout. Later ging De Reus aan de slag als coach. Ze maakte deel uit van de cursus Coach Betaald Voetbal, met onder anderen Patrick Kluivert, Dennis Bergkamp, Phillip Cocu, Alex Pastoor en Fred Grim. "Collega-trainers waren verrast een vrouwelijke medecursist te zien, maar ze gingen ook vrouwenvoetbal volgen, ze raakten geïnteresseerd."

"Dat vond ik mooi. Een vrouw op die cursus is goed voor de dynamiek. Wij brengen toch andere dingen in", zegt De Reus, die niet dacht aan een carrière in het mannenvoetbal. "Dat is nooit mijn bedoeling geweest. Ik had de Pro-licentie nodig om in het buitenland te kunnen werken, dat was een doel." Toch zette ze vorig seizoen een stap in het mannenvoetbal: ze was coach bij FC Volendam, van de Onder-18 en -17. "Ik was nieuwsgierig."

Ze gaat verder: "Het plan was goed, de uitwerking liet te wensen over. Een cultuurverandering bewerkstelligen is lastig. Eén vrouw gaat geen verschil maken in een wereld waarin mannen het uitmaken", merkt De Reus op. "Vrouwen met ambities in het mannenvoetbal zijn natuurlijk welkom, maar als de beste vrouwen naar het mannenvoetbal gaan, schieten we onszelf in de voet. Die hebben wíj juist nodig."

Lees meer:
0 reacties
Agenda
zo
19/01
ADO Den Haag V
12:15
Utrecht W
zo
19/01
Ajax V
12:15
AZ W
zo
19/01
Feyenoord V
16:45
SC Heerenveen V
za
25/01
AZ W
14:00
Feyenoord V
za
25/01
ADO Den Haag V
16:30
PSV V
Bekijk de hele agenda
Stand
# Team GS DS P
1 PSV V 12 29 31
2 Ajax V 11 20 28
3 FC Twente V 11 13 26
4 Utrecht W 11 16 25
5 Feyenoord V 11 15 20
6 AZ W 11 5 17
7 ADO Den Haag V 10 -4 9
Bekijk de hele stand